Dlhá synopsa

Známy autor a skeptik, profesor Nichols (Harvey Keitel), navštívi kláštor v meste Coimbra v súčasnom Portugalsku, kde mu staršia mníška, sestra Lucia (Sônia Braga), porozpráva o historickej udalosti z roku 1917, v ktorej zohrala kľúčovú rolu. Dialóg medzi pragmatickým akademikom a duchovnou asketičkou objasní desaťročia staré tajomstvo a rozvinie inšpiratívny príbeh, ktorý fascinuje milióny ľudí už viac ako storočie.

10-ročná Lucia (Stephanie Gil) sa jedného dňa zatúla do jaskyne neďaleko dedinky Aljustrel na predmestí Fatimy, kde stretne anjela, ktorý jej ukáže víziu bojiska. Prvá svetová vojna pustoší Európu a mnohých mladých mužov v Luciinej dedine stojí život. Vo vízii vidí aj to, ako jej brata Manuela (João Arrais), vojaka na fronte, zasiahne explózia. Neskôr, keď Lucia, jej mladšia sesternica Hyacinta (Alejandra Howard) a bratranec František (Jorge Lamelas) pasú ovce, navštívi ich ďalšia bytosť, tentokrát Panna Mária (Joana Ribeiro). „Kráľovná posvätného ruženca“, ako sama seba nazýva, povie deťom, že sa musia modliť a trpieť, aby krvavý konflikt skončil. Tiež im povie, že sa bude na to isté miesto vracať vždy v rovnaký deň po dobu šiestich mesiacov.

Podobne ako mnohí dedinčania, ani Luciina matka Mária (Lúcia Moniz) neverí príbehu detí a obviňuje dcéru z klamstva. Zatiaľ čo sa starosta Artur (Goran Višnjić) a predstavitelia cirkvi snažia deti presvedčiť, aby svoje tvrdenia odvolali, správa o zjavení sa rozšíri ďalej. Pútnici z celej krajiny prichádzajú do Fatimy s nádejou, že ich modlitby budú vyslyšané. Zjavenie však dokážu vidieť a počuť len tieto tri deti. S prichádzajúcimi pútnikmi stúpa aj tlak na predstaviteľov sekulárnej vlády, aby urýchlene vyvrátili ich svedectvo. Artur sa nakoniec rozhodne uväzniť deti v nádeji, že ich vyhlásia za nepríčetné. Psychiater ale nenachádza žiaden dôkaz tohto tvrdenia a pustia ich na slobodu. V deň posledného zjavenia Panny Márie sa vo Fatime zhromaždia desaťtisíce veriacich, dúfajúc, že budú svedkami zázraku, ktorý ich presvedčí o jej existencii. O tom, čo tam zažijú, sa hovorí dodnes. Toto miesto patrí aj v súčasnosti k jednému z najnavštevovanejších katolíckych pútnických miest na svete.